Vad är det med Baddare som gör dem så populära?

I femte avsnittet av Livet- och kexen-podden söker vi svaret på baddarnas popularitet – både inne i kexfabriken och ute i världen.

ANNONS

Kex, skum, choklad. Baddare låter enkelt, men det är något speciellt med dem. För annars hade ju inte köerna ringlat i hundratals meter utanför kexfabriken när de är nybakade. Och de hade inte haft tusentals fans i sociala medier. Vad är det med Baddare som gör dem så populära? Vi söker svaret inne på Göteborgs Kex och ute i världen.

Läs mer

Livet- och kexen-podden

Podcasten Livet och kexen går att att lyssna på på kungalvsposten.se. Det första avsnittet publicerades den 25 januari 2022 och ett nytt avsnitt läggs ut varannan vecka. Avsnitten är 15-30 minuter långa.

Podden är producerad av Andreas Utterström och Mattias Bergman på uppdrag av Orkla och i samarbete med Centrum för näringslivshistoria.

Läs mer

ANNONS