Kungälvs sköna revansch på VästeråsIrsta

På lördagen möttes Kungälv och VästeråsIrsta i Mimershallen i Handbollsligan.

ANNONS
Kungälvs HK vann mot VästeråsIrsta HF
Kungälvs HK vann mot VästeråsIrsta HF

Senast lagen möttes tog VästeråsIrsta en enkel seger med 33–21, men den här gången var det Kungälv som vann. Slutresultatet blev 27–25 (13–10).

– Vi spelade mycket bättre i försvaret. Och förvaltade våra lägen bättre idag Senast var anfallet krampaktigt och hemlöpet dåligt där de fick många lätta mål i sin andra fas med skottyngd. Nu spelade vi runt bra på laget och fick med oss farten i satsningarna på ett annat sätt. Vi var också väl förbereda på deras andrafas, där tror jag en stor skillnad ligger. Sen kämpar vi och sliter oerhört utifrån det prekära läget vi är i och idag slog kamp klass. Aranäs gick ju också och vann, men vi har fortfarande allt i egna händer – och det är en go känsla, tyckte Kungälvs tränare Johan Petersson.

ANNONS

Målgörare för Kungälv var Ulrika Landé 6, Ellen Reinholdt 5, Linnea Rundberg 5, Kristina Zubonja 5, Märta Nyström 2, Stina Planath 2, Line Stenberg och Amanda Vinelund.

Kungälv stannar därmed på elfte plats och VästeråsIrsta på sjätte plats i tabellen.

Nästa motstånd för Kungälv är Skuru. Lagen möts onsdag 11 mars 19.00 i Eriksdalshallen.

Automatisk text – sport
ANNONS