Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Nu öppnas åter framdörrarna på bussarna. Arkivfoto Bild: Västtrafik
Nu öppnas åter framdörrarna på bussarna. Arkivfoto Bild: Västtrafik

Västtrafik öppnar framdörrarna

Nästa vecka öppnas åter framdörrarna på bussen så att man kliver på längst fram om du åker kollektivt med Västtrafik.
– Öppna framdörrar ger ett bättre flöde för resenärerna och mer plats ombord, säger Anna Johansson, affärsenhetschef på Västtrafik, i ett pressmeddelande.

Sedan mitten av januari har den som åker med Västtrafik inte kunnat kliva på längst fram, på grund av den höga smittspridningen av coronaviruset.

LÄS MER: Nu stängs framdörrarna på bussarna i Kungälv – igen

LÄS MER: Västtrafik öppnar framdörrarna igen – påstigning fram

På torsdagen meddelade regeringen och Folkhälsomyndigheten att restriktionerna släppts den 9 februari. Dagen efter, på torsdag, blir det åter möjligt att kliva på längst fram, när man åker med Västtrafik.

– Det är glädjande att restriktionerna lättar igen och vi ser fram emot att kunna återöppna framdörrarna på våra bussar och spårvagnar. Vi har påbörjat arbetet och har en nära dialog med våra trafikföretag som är förarnas arbetsgivare, säger Anna Johansson, affärsenhetschef på Västtrafik.

LÄS MER: Påstigning fram – för att minska fusket

Arbetet med att få fler resenärer att betala för sin biljett genom att hänvisa dem till påstigning fram påbörjades precis när pandemin slog till. Och sedan dess har framdörrarna stängts i omgångar med hänsyn till förarnas oro för att bli smittade av covdi-19.

Delar ut munskydd

Den 9 februari tas även restriktionerna för långväga kollektivtrafik bort, liksom rådet om munskydd vid trängsel.

Västtrafik väljer trots det att fortsätta att dela ut gratis munskydd i sina butiker.

LÄS MER: Västtrafik tar bort återbäringen – lanserar ny Flexbiljett

LÄS MER: Västtrafik behåller återbäringen – och lanserar flexbiljett

LÄS MER: Västtrafik skjuter upp införandet av flexbiljett

Glöm inte att ladda ner vår nyhetsapp till din mobil: 

1. Sök på Kungälvs-Posten i AppStore eller Google Play.

2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.

3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.

4. Därefter påbörjas nedladdningen.

5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.

6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm i mobilen bland dina andra appar.