Strax innan klockan 11 på onsdagsförmiddagen larmades räddningstjänsten till centrala Kode där det brann i ett skogsområde bakom Bräcke förskola.
– Det är ungefär 200 kvadratmeter som brinner, säger Fredrik Hjertén, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Räddningstjänsten var där med två enheter.
– Även polisen är på plats.
Det är oklart vad som startat branden.
Polisens presstalesperson Anna Göransson bekräftar att polisen är på plats men kan inte säga något i nuläget om vad de har kommit fram till.
– Vi är också där och har påbörjat ett uppdrag.
Vid 11.40-tiden var branden under kontroll och en av de två styrkorna lämnat platsen.
– De håller på att packa ihop nu, det var ingen spridningsrisk, säger Dan Lindqvist, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg.
Polisen har upprättat en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet eller skadegörelse. Det finns ingen misstänkt i nuläget.
Har man kunnat säkra några spår?
– Nej, inte vad jag kan se som framkommer i det jag har fått till mig, säger Anna Göransson vid 13.30-tiden.
Hon kan inte heller uttala sig om polisen kopplar samman den här branden med tidigare bränder i området.
– Det är svårt att säga, men det går inte att utesluta.
Sedan en tid tillbaka har det uppstått bränder på flera ställen i centrala Kode och polisen utreder just nu om det finns ett samband mellan bränderna.
LÄS MER:Brand i Kode – under kontroll
LÄS MER:Plastflaskor hittade vid brandplats – lukt av tändvätska
LÄS MER:Tredje brandlarmet i centrala Kode – misstänks anlagd