Strax innan klockan 14 på tisdagen voltade en personbil på väg 601, Kanehallsvägen, som går mellan Torsbyvägen och väg 570 Kornhall.
Räddningstjänsten berättar att väglaget är väldigt halt och att trafiken är avstängd i båda riktningar.
Både polis och ambulans larmades till olycksplatsen.
– Det är en singelolycka, en personbil som har voltat av vägen, troligen på grund av halka men det vet vi inte säkert än, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson.
Två personer uppges ha tagit sig ut ur bilen och föraren har förts med ambulans till sjukhus med handskador. Passageraren ska enligt polisen klarat sig utan skador.
Räddningstjänsten var klar med arbetet på plats strax innan klockan 15.
– Det var halt på platsen. Vägen var helt avstängd en halvtimme bara. Jag vet inte om bärgningen är avklarad, säger Bosse Johansson, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten Storgöteborg.
Enligt Trafiken.nu ska vägen vara öppen för trafik igen vid 16-tiden.