Vi måste förebygga nu och kraftfullt! Sandbackaskolan är ett utmärkt exempel! Börja nu! Den här veckan! Det skriver signaturen ”Framtidstänkare” angående situationen på kommunens skolor och förskolor.
Vi måste förebygga nu och kraftfullt! Sandbackaskolan är ett utmärkt exempel! Börja nu! Den här veckan! Det skriver signaturen ”Framtidstänkare” angående situationen på kommunens skolor och förskolor. Bild: Kristian Johansson

Gör skolan till kommunens bästa arbetsplats!

Vi måste förebygga nu och kraftfullt! Sandbackaskolan är ett utmärkt exempel! Börja nu! Den här veckan! Det skriver signaturen ”Framtidstänkare” angående situationen på kommunens skolor och förskolor.

ANNONS

Med förfäran läser jag om hur situationen är i kommunens förskolor o skolor. Sandbackaskolan är ett av exemplen. En av de stora frågorna i valet och senare i Tidöavtalet är gängkriminaliteten. Hårdare o längre straff, fler fängelseplatser, identitetskontroller…listan är lång och oerhört kostsam.

Vi måste förebygga nu och kraftfullt! Sandbackaskolan är ett utmärkt exempel! Börja nu! Den här veckan!

* Anställ utbildade lärare (inte fler vuxna). Svårt att få tag på lärare? Dubblera eller höj lönerna ännu mer! Skapa bra arbetsvillkor! Satsa! Låt den satsningen gå före allt annat i kommunen! NU!

* Se också till att det finns tillgång till kuratorer, psykologer mfl för alla barn/familjer som behöver det.

* Gör skolan till kommunens bästa arbetsplats! Vi har inget val!

Ni politiker måste visa att ni i konkreta fall som detta omedelbart gör något! Ta hand om varje litet barn innan det sugs in i destruktivitet, gängkriminalitet och ond bråd död.

//Framtidstänkare

LÄS MER:Pojkar blev av med hår i mötet med gäng – polisen söker vittnen

LÄS MER:Hon vill se satsning på barnen: ”Varenda krona kommer förränta sig”

LÄS MER:Föräldrarna larmar: Sandbackaskolan på väg mot fritt fall

ANNONS