Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

 Bild: Andreas Olsson
Bild: Andreas Olsson

Många omständigheter som kan försena bussen

Replik på insändare: Snälla Västtrafik: håll busstiderna – vi kommer för sent till skolan!
Har förmånen att hjälpa till som extraförare i Kungälvstrafiken. När jag läser insändaren kan jag inte låta bli att reagera på flera uttalanden.

Detta är en insändare. Åsikterna som uttrycks är skribentens egna.

Det första gäller valet av resa. Varför välja en tur som ankommer så nära inpå skolstart? Sträckningen är en av de mest trafikerade och det finns många alternativ som ankommer tidigare.

Vid den aktuella tiden är många i rörelse (rusningstid) och trafiksituationen göra det svårt att komma fram enligt tidtabell.

Andra omständigheter som kraftigt påverkar är resenärer utan biljett, biljetter som ej är förberedda vid påstigning, långsamtgående fordon och väglag. Det händer också att personer med rörelsehinder vill åka med och då tar på- och avstigning lite längre tid. Kanske behöver föraren också lämna förarplats för att bistå dessa resenärer. En del av jobbet.

Om ingen av dessa "omständigheter" infaller skulle bussarna komma och gå mer exakt än ett schweiziskt precisionsur.

Lite partisk är jag men jag tycker att vi ska vara stolta över hur kollektivtrafiken fungerar i kommunen i stort.

//Pensionär och extraförare vid behov

LÄS OCKSÅ: Efterlysning: en mer framsynt stads- och trafikplanering