Två av tre vallöften är uppfyllda


Ingrid Fredriksson 2010-09-03

Allianspolitikerna Anders Holmensköld, Elisabeth Mattsson, Rose-Marie Stenman och Gun-Marie Daun hoppas vara på väg mot en ny mandatperiod i majoritet.
Bild: Kristian Johansson

Allianspolitikerna Anders Holmensköld, Elisabeth Mattsson, Rose-Marie Stenman och Gun-Marie Daun hoppas vara på väg mot en ny mandatperiod i majoritet.


Alliansen har genomfört det mesta av det de lovade för fyra år sedan. Vårdnadsbidrag och tryckavlopp har man hunnit med, men inte 50 nya lägenheter i Kode eller 20 fler dagmammor.

 
Efter valsegern 2006 gjorde allianspartierna i Kungälv ett program där man i punktform presenterade vad man ämnade genomföra under mandatperioden. KP har tittat på tolv av de större saker politikerna gick ut med att de skulle genomföra. Det mesta har gjorts. Vårdnadsbidrag är infört sedan förra året och alliansen vill öka bidraget om man får förtroendet en mandatperiod till.
Tryckavloppet i Kärna är klart och invigdes i våras. Det finns alternativ inom barnomsorg och hemtjänst. Utbyggnaden av Trankärr är lagd på is, och i den frågan har moderaterna svängt.
– Vi måste koncentrera oss på Kongahälla nu, vi kan inte ha flera nya stadsdelar samtidigt, säger Anders Holmensköld (M).
Allianspolitikerna själva tycker att de sammantaget får godkänt.
– Man ska vara ödmjuk, jag tycker det är godkänt, säger Anders Holmensköld.
– Med tanke på de svåra åren som har varit har vi klarat oss väldigt bra, säger Elisabeth Mattsson (FP).
Det är ändå saker i programmet som inte har blivit genomförda. En av dem är löftet om 20 nya barnmammor, även för kvälls- och helgomsorg.
– Vi drev det rätt hårt i början eftersom det var snabbaste sättet att bygga ut barnomsorgen. Egentligen handlade det om att vi skulle klara barnomsorgen, och det har vi gjort, säger Anders Holmensköld.
Det annonserades efter fler dagmammor men intresset var inte så stort och idag finns det istället färre dagmammor än det gjorde för fyra år sedan.
En punkt i programmet var ”Alla ska bli godkända i skolan”. Det har politikerna inte lyckats leva upp till, men det trodde man kanske inte heller.
– Det är inget löfte. Det kommer aldrig att bli så, men det står för en vilja att bli bättre, säger Anders Holmensköld.
Under samma punkt pratade man om att införa ordningsomdöme i skolan.
– Vi har inte velat pracka på alla det, utan det får man bestämma lokalt i skolorna. Där inväntar vi också att lagen ska ändras, säger Anders Holmensköld.
50 nya lägenheter lovades i Kode. Planarbetet igång och aktörer klara, skrev man 2007. Hittills har det blivit tolv nya lägenheter i Guntorp, samt planändringar för fler lägenheter i Kode centrum.
– Vi skulle gjort om biblioteket till lägenheter, men det låg för nära järnvägen. 50 lägenheter har vi inte uppfyllt, säger Ove Wiktorsson (C).
Löftet om nya bostäder för äldre i kommundelarna och på Kvarnkullen är delvis uppfyllt. Man har byggt ut äldreomsorgen med 42 platser.
– Kvarnkullen har stoppats av olika orsaker. Det är vi ledsna över, säger Gun-Marie Daun (KD). 
Planerna på trygghetsboenden har inte kommit så långt som det var tänkt.
– Det blev inte den boom som vi förväntade oss, säger Anders Holmensköld.
– Men den är på gång nu, säger Elisabeth Mattsson.
Kristian Johansson

Skriv ut




Veckans fråga
Omröstning
Hur gör du för att klara dig i halkan?

Använder broddar.
Håller mig hemma.
Ingenting, går ut som vanligt.

  Resultat 
Mest lästa

Grattis / Dagens Ros

Vädret

Lediga jobb i Kungälv
Fler jobb

Dagens namn

Dagens namn:
.

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Ingrid Fredriksson VD: Roger Boström

Ändra adress tillfälligt  |  Om Kungälvs-Posten  |  Teknisk info  |  Om cookies

Nyheter  |  Tipsa oss  |  Skriv insändare  |  Dagens ros  |  Prenumerera  |  Annonsera privat  |  Annonsera företag  |  Kontakta oss  |  RSS  |